Vakalar arttı, aciller tıklım tıklım

Cem YILDIRIM/ANKARA

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Türkü Yağmur Nehir, son günlerde ülke genelinde üst solunum yolu enfeksiyonu vakalarında ciddi bir artış yaşandığına dikkat çekti. Nehir, “Son zamanlarda influenza yani grip vakalarının arttığını görüyoruz” dedi.

Grip vakalarında yaşanan artışla beraber, aile sağlığı merkezlerine ve acil polikliniklerine başvuruda yoğunluk yaşandığının altını çizen Nehir, “Hastalar randevu bulamıyor” dedi.

“HER ŞİKAYET SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURUYU GEREKTİRMEZ”

Nehir, acil servislerdeki ve aile sağlığı merkezlerindeki yoğunluğun azaltılabileceğini söyleyerek şunları dile getirdi:

“Her şikâyet, bir sağlık kuruluşuna başvuruyu gerektirmez. Bu hastalıkların çoğu kendiliğinden iyileşir. 1 haftadan uzun süren şikayetler olduğunda, ateşin tedaviye rağmen düşmediği durumlarda, öksürüğün fazlalaştığı, özellikle soluk alıp vermekte zorlanma başladığı durumlarda, 2 yaş altı çocuklarda ve risk grubundaki hastalarda (diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, astım vb.) hızlı soluma, zor nefes alma gibi bir durum olduğunda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir”

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

İnfluenza döneminde bolca sıvı tüketiminin önemli olduğu belirtilirken, beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğinin de altı çiziliyor.

İnfluenza, ani başlayan ateşle birlikte, yaygın vücut ağrısı, kas ağrıları, baş ağrısı, boğaz ağrısı, bazen burun akıntısı ile kendini gösterebiliyor.

Daha gürültülü bir tabloya hâkim olan bu hastalık, viral bir hastalık olması nedeniyle kendiliğinden iyileşebiliyor ancak nezleye göre daha fazla komplikasyon gösterebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir