Pazarlıkta yeni hamle: DEM İstanbul’da eş başkanını da belirledi!

Terör örgütü PKK’nın yeni uzantısı olarak öne çıkan DEM Parti, yaklaşan yerel seçimlerde büyükşehir belediyelerindeki adaylarını açıklamama stratejisini sürdürüyor. CHP ile kapalı kapılar ardından pazarlık masası kurduğu belirtilen DEM Parti, el yükseltme hamlelerine devam ediyor.

Cezaevindeki eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı İstanbul Büyükşehir Belediye adaylığı için gündeme getiren DEM Parti’den yeni bir adım daha atıldı. İstanbul’da Başak Demirtaş ile birlikte eski HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu’nun “eş başkan” adayı olarak ilan edileceği kaydedildi.

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, “Başak Demirtaş ile eski HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu’nu eş başkan adayı olarak İstanbul’a düşünüyorlar. Demirtaş ile Kürtler ve kadınları, Kenanoğlu ile Türkler, Aleviler ve küskün CHP’lileri hedefliyorlar” dedi.

DEM Parti Meclis Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Başak Demirtaş’ın adaylığına olumlu baktıklarını söylemişti. Koçyiğit, “Başak hanımın yaptığı açıklama bizim için başvuru niteliğinde. Ekstra başvuruya ihtiyaç duymuyoruz. Başak Demirtaş, bizim en güçlü adayımızdır. Ayın 3’ünde MYK toplantısı var, büyük kentlerde çıkaracağımız adayları tartışıp kamuoyuna duyuracağız” demişti.

Pazarlıkların başında Ankara, Bolu, Antalya, Konya, Kocaeli, Kayseri ve Samsun’da belediye başkan adayları çıkaracağını açıklayan DEM Parti, İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Mersin ve Hatay gibi büyükşehirlerde CHP ile ittifak pazarlığı yapmıştı. CHP adaylarını desteklemek için sürdürdüğü görüşmelerde sık sık taleplerini artırdığı ifade edilen DEM Parti’nin CHP ile anlaşamadığı konuşuluyor.

BAŞKENTTE BEŞTAŞ, ANTALYA’DA ALEVİ DERNEĞİ BAŞKANI BÜLBÜL

İsmail Saymaz’ın iddiasına göre DEM Parti, CHP ile anlaşma sağlanmaması durumunda Ankara, Antalya ve Bolu’da da adaylarını belirledi.

Buna göre Ankara’da DEM Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Antalya’da Pir Sultan Abdal Derneği eski başkanı Kemal Bülbül ve Bolu’da Veli Saçılık’ın aday gösterilmesinin kararlaştırıldığı öne sürüldü.

MERSİN’DE SEÇER’İ DESTEKLEYECEKLER

Saymaz, DEM Parti’nin Adana, Balıkesir ve Bursa’da da aday belirleyeceği, sadece Mersin’de CHP’li Vahap Seçer’i destekleyeceğini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir