Kilise saldırısını bir de böyle okuyun

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bir kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının iki failinin de yakalandığını açıklamış ve faillerin IŞİD’li olduklarının değerlendirdiklerini söylemişti. IŞİD Telegram kanalından yaptığı duyuruyla saldırıyı üstlendi. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB-eski KGB), uluslararası terör örgütü IŞİD’in uzantısı “Horasan Vilayeti” örgütünün Türkiye’nin güvenliğine tehdit oluşturduğu konusunda Ankara’yı geçen yıl uyarmıştı. “Horasan Vilayeti” dünyadaki en tehlikeli dört terör örgütünden biri kabul ediliyor.

TÜRKİYE’YE UYARI

Medya Günlüğü’nde 3 Mart 2023 tarihinde Fuad Safarov imzasıyla yayınlanan habere göre, Rus resmi Ria Novosti Haber Ajansına konuşan ismi açıklanmayan bir FSB yetkilisi, “Horasan Vilayeti” örgütünün uyuyan hücrelerin Türk devletinin güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

Rus istihbaratı yetkilisi, Suriye-Irak bölgesinde yenilen IŞİD’in güçlerini diğer bölgelere, özellikle Afganistan’a kaydırdığına dikkat çekti. Rus yetkili, Orta Asya da dahil olmak üzere çatışma bölgelerini kışkırtmayı hedefleyen Amerikalıların, jeopolitik hedeflerine ulaşmak için aktif olarak teröristleri kullandığını ileri sürdü.

FSB yetkilisi, “Orta Asya ülkelerden gelenler, ‘Horasan Vilayeti’ tarafından saldırılar düzenlemeleri için görevlendiriliyor. Afganistan’a transferleri ağırlıklı olarak gayrı resmi bir ulaşım merkezi görevi gören Türkiye üzerinden gerçekleştiriliyor. Ayrıca bu ülkede ‘uyuyan cihatçı hücreler’ oluşturuluyor. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği tehdit altında” dedi.

Rus istihbarat yetkilisi, “FSB’nin Orta Asya ülkelerindeki istihbarat kurumlarıyla iş birliği yapması, teröristlerin planlarını ve niyetlerini zamanında ortaya çıkarmayı ve suç faaliyetlerini durdurmayı mümkün kılıyor” diye konuştu.

EMNİYET AÇIKLAMASI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü 2023 yılı başlarında “Horasan Vilayeti” ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce, IŞİD terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yürütülen çalışmalarda;

MİT ve İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından iletilen bilgiler doğrultusunda; Türkiye Cumhuriyeti Stockholm Büyükelçiliğinin önünde Kuran-ı Kerim yakma olayının ardından, IŞİD’in sözde Horasan Vilayeti (ISKP) lider kadrosu tarafından İstanbul’da bulunan İsveç Hollanda Başkonsoloslukları ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlarımıza ait ibadethanelere yönelik eylem gerçekleştirme talimatı verdiği gerekçesiyle 15 şahıs gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şahısların IŞİD terör örgütü ve çatışma bölgeleriyle bağlantıları bulunduğu belirlenmiş, ancak Başkonsolosluklar ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlarımıza ait ibadethanelere yönelik somut tehditleri tespit edilememiştir. Konu ile ilgili adli makamlara sevk edilen 15 şüpheli şahıs, 04.02.2023 tarihinde tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumuna teslim edildi.”

“HOROSAN VİLAYETİ”

AA’ya göre, Batılı ülkeler Horasan’ı en az Taliban kadar büyük bir tehdit olarak görüyor.

Örgüt, kurulduğu ilk üç yıl içerisinde Afganistan ve Pakistan’daki büyük şehirlerde azınlık gruplarına, kamusal alanlara ve kurumlara ve hükümet binalarına yönelik saldırılar düzenledi.

Silahlı çatışma yeri verilerini derleyen ACLED’e göre, Pakistan’da Ocak 2017 ile Ekim 2018 arasında Horasan’ın saldırılarında 338 sivil hayatını kaybetti.

Afganistan’daki BM’nin Yardım Misyonu’na (UNAMA) göre, sadece 2021’in ilk dört ayında DEAŞ kaynaklı 77 saldırı yapıldı.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün Küresel Terörizm Endeksi’ne göre, IŞİD/Horasan 2018 yılına kadar dünyanın en ölümcül dört terör örgütünden biri haline geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir