‘İsrail ordusu hayal kırıklığına uğradı’ iddiası

The New York Times gazetesinde ismi açıklanmayan bazı İsrailli generallere dayandırılan bir haber yayımlandı.

Haberde İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde “Hamas’ı dağıtma konusunda kat edilen sınırlı ilerlememenin” ordunun üst kademesinde şüphelere yol açtığı ifade edildi.

“ESİRLER DİPLOMASİ YOLUYLA SERBEST BIRAKILABİLİR”

İsrail ordusunun Gazze’ye saldırılarının başında hedeflenenden daha küçük bir bölgeyi kontrol ettiğine yer verilen haberde, bazı İsrailli komutanların hükümetin Gazze stratejisinin “beklenenden daha yavaş olan gidişat” nedeniyle hayal kırıklığı yarattığını ifade ettiği ve esirlerin askeri yollardan ziyade diplomasi yoluyla serbest bırakılabileceği sonucuna vardıkları kaydedildi.

Haberde, İsrailli üst düzey askerlerin “esirlerin serbest bırakılması” ve “Hamas’ın yok edilmesinin” birbiriyle çelişen iki hedef olduğu ve Hamas’ı tamamen dağıtmayı amaçlayan uzun süreli bir savaşın büyük olasılıkla İsrailli rehinelerin hayatına mal olacağı görüşünde oldukları belirtildi.

“KAÇAMAK AÇIKLAMALAR SEBEPLERDEN BİRİSİ”

İsrailli komutanların, Netanyahu’nun Gazze saldırıları sonrası döneme ilişkin “kaçamak” açıklamalarının kısmen de olsa ordunun içinde bulunduğu “kötü durumun” sebeplerinden biri olduğu görüşüne yer verildi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 10 bin 800’ü çocuk, 7 bin 250’si kadın olmak üzere 24 bin 927 Filistinli öldürüldü, 62 bin 388 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir