“Beyaz reform” sözde kaldı! Sağlık çalışanları tükeniyor

Sağlıkta şiddet her geçen gün artıyor. 2023 yılı bitmeden, sağlıkta yaşanan şiddet olayları geçtiğimiz yıl yaşanan şiddet olaylarının sayısını geçti.

Son bir haftada; 5 farklı ilde, 6 farklı sağlık kurumunda yaşanan fiziksel şiddet olaylarında, 10’un üzerinde doktor ve sağlık çalışanı fiziksel ve ruhsal olarak büyük ölçüde yaralandı.

Şiddet olaylarına karşı etkin bir çözüm ise hala üretilemedi. Sağlık Bakanlığı’nın, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sorunu ve çalışma şartlarında iyileştirme gibi düzenlemeleri içeren “Beyaz Reform” döneminin başlatıldığı duyurusu da sözde kaldı.

Sağlıkta Şiddetin çözülebilmesi için beyaz ya da gri prosedürler yerine şiddet oluşmadan önleyecek, şiddet anında hızlı korumayı sağlayacak ve cezaları caydırıcı olacak çözümlere ve politikalara ihtiyaç var.

AYNI HIZDA CEZALANDIRMALI

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir konuyla ilgili şu açıklmayı yaptı:

– Futbolda yaşanan ve hepimizi derinden üzen hakeme şiddet olayında, tüm Türkiye ayağa kalktı. Hakemlerin maçlara çıkmama kararını bizler de destekledik. Yaşanan şiddet olayının hemen ardından, şiddeti uygulayan kulüp başkanına verilen ceza, yerinde ve caydırıcı nitelikte oldu. 5 yıl hak mahrumiyeti, üç yılı aşan ceza bakımından da sürekli hak mahrumiyeti ve para cezası.

– Bu olay, yanlışa yanlış denilebileceğini, yaptırım gücü yüksek cezalarla yeni şiddet olaylarının önüne geçilebileceğini gösterdi. Bizler, söz konusu futbol olduğu için değil, şiddet, şiddet olduğu için sağlık çalışanlarının çalışma güvenliğini ve can güvenliğini tehdit ettiği için aynı hızda cezalandırılmasını istiyoruz.


Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir

SAĞLIK HİZMETLERİNDEN MEN EDİLMELİ

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan her bir bireyin sağlık hizmetlerinden süreli men edilmesini öneren Kandemir; şöyle devam etti:

“Halkımızın sağlığını koruyabilmek için önce kendi can güvenliğimizin sağlandığına emin olmamız gerekiyor. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızdan etkin bir yasanın çıkarılması için gerekli kurumları harekete geçirmesi çağrısında bulunarak, ömrünü hastalarına adayan hekimlerimize ve sağlık profesyonellerine hak ettikleri değeri vereceklerine ve gereğini yapacaklarına inanıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir