Yunanistan’da anketler tren kazasının Miçotakis hükûmetini sarstığını gösteriyor

ATİNA 

Yunanistan’daki tren kazasının çoğu öğrenci 57 kişinin hayatına mal olması, muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi’nin (YDP), oy kaybına uğradığını gösteren bir anket yayınlandı.

Haber sitesi zougla.gr tarafından ve 3 bin 500 kişi arasında yapılan anket,  YDP’nin 6 puan gerilediğini, radikal SYRİZA ana muhalefet partisinin ise YDP’nin ilk defa 3 puan önüne geçtiğini gösterdi.  

SYRİZA’nın yüzde 25.6’a çıktığını ; YDP’nin ise yüzde 22.2’e düştüğünü gösteren anketin sorularını yanıtlayanların yüzde 80’i ise “tren kazasının 21 mayısta yapılması beklenen genel seçimleri etkileyeceği” yanıtını verdi.


Syriza’nın oyu arttı 

Ulaştırma Bakanı Kostas Achileas Karamanlis’in kaza günü sorumluluğu üzerine alarak görevinden istifa etmesinin yeterli olduğuna inanların oranı yüzde 14 iken;  kazadan sonra “daha fazla bakanın istifa etmesi gerektiğine” inanların oranının yüzde 82 olması dikkatleri çekti.  

İstifa eden Ulaştırma Bakanının “bu seçimlerde milletvekili adaylığını koymaması gerektiğine” inanların oranı ise yüzde 79’larda bulunuyor.

Tren kazasında sorumluluk kimde?” yolundaki soruyu yanıtlayanların yüzde 64’ü  “gelmiş geçmiş bütün hükümetlerin ilgisizliğini” sorumlu gösterirken; ankete katılanların ancak yüzde 5’i  tren kazasında, ihmal ve deneyimsizlikle  suçlanan Larissa istasyon şefini sorumlu gösterdi.

Ancak aynı anket , seçmenlerin Yunan Devlet Yollarının (OSE) bu denli ihmal edilmesinden duyduğu öfkenin aşırı sağcı/ aşırı milliyetçi partilerde , aynı 20010’daki ekonomik kriz günlerinde “protesto amaçlı” bir oy patlaması yaşatabileceği endişelerini de artırması olasılığını ortaya çıkardı.

Dayanışma gösterileri sürüyor 

Tren kazası,  aynı zamanda Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki telefon trafiğini de yoğunlaştırdı.

Deprem ve kazalardan sona iki dışişleri bakanının birbirlerine gösterdikleri dayanışma ve taziye dileklerinden sonra, Yunan bakanın Türk bakandan bir ricası oldu.

Türkiye’de tutuklu bulunan bir Yunan vatandaşının, tren kazasında ölen oğlunun cenazesine katılması için mahpusun Yunanistan’a getirilmesini öngören Yunan bakanın ricası, Türk bakan tarafından kabul görmesi takdirle karşılandı ve Yunan medyasında geniş yer aldı.


Geçen hafta yine depremzedelere yardım ve dayanışma gösterileri çerçevesinde 11 yaşındaki Yunan öğrenci Filip’in doğum günü hediyesi yerine depremzedelere bağış yapılmasını istemesi; ve doğum gününü arkadaşlarıyla birlikte Atina’daki Türkiye büyükelçilik binasında ve büyükelçi Erciyes Çağatay’ın ev sahipliğinde yapması duygulu anlar yaşattı.

Depremzedelere yardım kampanyası tüm Yunanistan’da sürerken; kuzey Yunanistan’dan Mora yarımadasının en ücra köşelerindeki  iş yerlerinde bile hala “Türkiye’deki depremzedelere yardım” için erzak ve para yardımlarının toplandığına tanık oluyoruz.


Depremzedelere toplanan yardımlar 

Bunların arasında Yunanistan’ın Kamu Gelirleri  Kurumu (AADE) tarafından toplanan depremzedelere yardım TIR’ları, Türkiye ile Yunanistan’ın sınır kapısı İpsala’da düzenlenen törenle Türk Gümrük kapısına teslim edildi.

Aynı anda, Türkiye’de depremzedelere yardım için gelen yabancı ülkelere teşekkür amaçlı hazırlanan görüntülü bir şarkı da oldukça ses getirdi.

 

 

 

 

    

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir