Mithat Sancar: HDP olarak seçimlere girmek sorunlara yol açacaktı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Danışma Kurulu İstanbul’da toplandı. Seçimlere ilişkin değerlendirmelerin ele alındığı toplantı öncesi HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar açıklama yaptı.

‘DEPREMDE YERİN ÜSTÜNDEKİ DÜZEN HALKIN ÜZERİNE ÇÖKTÜ’

Sancar, “Tarih yazma değil tarih yapma mücadelesinin çok kızıştığı bir günde denk geldi toplantımız. Önemli kararları ve çeşitli iştiralerle dün açıkladık. Deprem nedeniyle aday çıkarma politikamızı yeniden gözden geçireceğimizi açıkladık. Depremde sadece yerin altı yarılmadı, yerin üstündeki düzen de halkın üzerine çöktü. Halka çok ağır kayıplar yaşattı. Acımız büyük. Üzüntümüz derin. Depremim yıkımı aynı zamanda bu düzenin değiştirilmesinin de ne kadar acil olduğunu ortaya çıkardı” dedi.

‘TUTUMUMUZ NET: BU İKTİDARI GÖNDERECEĞİZ’

Sancar, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı seçimlerinde aday çıkarmama kararı verdik. Bizler parlamento seçimleri için de mücadelemizi güçlendirmek için yürüyeceğiz. Tarih hızlandı, sorumluluklar ağırlaştı. Dün bir gelişme daha yaşandı. AYM talebimiz reddetti. 24 aydır devam eden davada AYM bir ay daha bekleyemedi. Bunun ne anlama geldiğini biliyoruz. Seçimlerde Demokles’in Kılıç’ı gibi tepemizde sallandırılacaktı. HDP olarak seçimlere girmeye sorunlara yol açacaktı. Bu nedenle Yeşil Sol Parti ile seçimlere gitme kadarı aldı.

Kötülük düzeni demokrasiyi çökertmiştir. Sömürüyü hayatın her alanına yaygınlaştırmıştır. Bunu yenebilecek gücümüz olduğunun farkındayız. Yeni düzene giden yolu inşa etmek. Değişimin adresi ve güvencesi bizleriz. Bu iktidar mutlaka gitmelidir. Kararımız açık, tutumumuz nettir. Bu iktidarı göndereceğiz. Güvence olma rolümüzü yerine getirmek için çalışacağız. Yolumuz açık olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir