FBI, Kripto Borsası Yöneticisinin Evine Baskın Yaptı!

New York Times’ın konuyla ilgili bilgi sahibi iki kişiye dayandırdığı haberine göre, FBI Perşembe sabahı eski FTX yöneticisi Ryan Salame’nin Washington’daki evinde bir arama gerçekleştirdi. Kripto para borsası FTX’in iflas başvurusunda bulunmasından ve Bankman-Fried’in CEO’luktan istifa etmesinden günler önce Salame, Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu’na FTX Digital Markets’ta tutulan müşteri varlıklarının Alameda’ya aktarılmış olabileceğini bildirdi.  İşte detaylar…

Kripto borsası FTX’in yöneticisinin evine baskın

The New York Times’ın haberine göre Perşembe günü FBI FTX’e yönelik harekete geçti. İflas eden kripto para borsası FTX’in eski yöneticilerinden Ryan Salame’nin Washington D.C.’deki evinde arama yaptı. Daha önce FTX’in Bahamalar operasyonunu yöneten Salame, artık spot ışığının altında. Salame, kripto borsasının çöküşüne ilişkin devam eden soruşturmanın bir parçası olarak soruşturma altında. Yetkililer, Salame’nin geçen yılki ara seçimler sırasında yaptığı 24 milyon dolarlık siyasi bağışları araştırıyor. Ayrıca eski FTX çalışanları tarafından bağışlanan 90 milyon doların çoğunun müşteri fonlarından alındığını iddia ediyor. Buna Cumhuriyetçi Temsilci George Santos’un kampanyası da dahil.

Salame’nin, FTX’in kardeş şirketi Alameda Research‘ten 87 milyon dolar ikramiye ve kredi aldığı bildirilmekte. Dolayısıyla Salame’nin serveti kripto piyasasındaki patlama sırasında önemli ölçüde arttı. FTX’in Kasım ayında çökmesinin ardından Wall Street Journal tarafından elde edilen mahkeme belgeleri, FTX Digital’in o zamanki başkanı Salame’nin Bahamalı yetkilileri Alameda’nın zararlarını karşılamak için müşteri fonlarını kullanarak kripto para borsasına ihbar ettiğini ortaya koydu.

Siyasetçilere milyonlarca dolarlık bağış

The New York Times’ın haberine göre savcılar, Bankman-Fried’in 2021 yılında şirkete katılan Salame de dahil olmak üzere yöneticileri, şirketi adına vekil olarak hareket etmeleri ve hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat adaylara on milyonlarca dolar bağışta bulunmaları için işe aldığını iddia ediyor. FTX’in geçen yıl iflas etmesinin ardından çıktığı sözde “PR turu” sırasında bağış açıklamaları dikkat çekmişti. Bu noktada Bankman-Fried bir röportajda her iki partiye de yaklaşık aynı miktarda bağış yaptığını söyledi.

“Cumhuriyetçilere yaptığım bağışların hepsi gizliydi” diyen Bankman-Fried, politik bağışlarından bahsetti. ABD Yüksek Mahkemesi’nin Citizens United davasında şirketlerin ve sendikaların siyasi bağışlarının korunduğunu açıkladı. Bunun da siyasette “şirket parasına” ilişkin endişeleri artırdığını belirtti. “Pratikte hiç kimse birisinin gerçekten karanlık [para] verdiği fikrini kavrayamaz” dedi ve kamu tepkisinden kaçınmak için bağışları gizlediğini ekledi. FTX, çöküşünden önce 32 milyar dolar değerindeydi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried müebbet hapis cezasıyla karşı karşıya. Suçları ise kara para aklama, komplo kurma ve banka dolandırıcılığı olarak karşımıza çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir